niedziela, 23 lutego 2014

Czym jest trening interwałowy?

Trening interwałowy to system ćwiczeń, w którym okresy pracy o wysokiej intensywności stosowane są na przemian z okresami pracy o niskiej aktywności, służące regeneracji sił. Na przykład, bieganie sprintem przez 30 sekund, a następnie trucht przez 90 sekund. Takie przerwy na odpoczynek pozwalają na ćwiczenie ze znacznie większą intensywnością niż w przypadku nieprzerwanej pracy.
Trening interwałowy może stosować praktycznie każdy, proporcje między czasem na odpoczynek i czasem na pracę można samemu regulować w zależności od naszego poziomu sprawności fizycznej. 
Podczas ćwiczeń aerobowych tłuszcz spalamy głównie podczas trenowania z małą intensywnością przez dłuższy czas. Gdy przestaniemy ćwiczyć, spalanie tłuszczu wyhamowuje praktycznie do zera. Trening interwałowy przyspiesza metabolizm jeszcze przez wiele godzin po zakończeniu treningu, a to oznacza, że spalamy tłuszcz w przyspieszonym tempie jeszcze przez następne 24 do 48 godzin !
Trening interwałowy działa dobrze zarówno na system aerobowy, jak i anaerobowy. Podczas wykonywania ćwiczeń o wysokiej intensywności korzystamy z systemu anaerobowego (beztlenowego). Ten system będzie zużywał energię zgromadzoną w mięśniach (glikogen – z węglowodanów), by dostarczyć paliwa na czas treningu.

Podczas okresu na regenerację układ sercowo-naczyniowy działa aerobowo (z tlenem), by zwrócić ten dług (EPOC – zwiększone powysiłkowe zużycie tlenu) oraz usunąć kwas mlekowy z organizmu. W wyniku tego procesu, metabolizm zostaje podkręcony na czas od 24 do 48 godzin. Ponieważ metabolizm przyspiesza, organizm spala tłuszcz podczas odpoczynku i regeneracji po treningu interwałowym.

Zalety treningu interwałowego
- Trening interwałowy jest dobry dla zapracowanych. W krótkim czasie można osiągnąć taki sam efekt w porównaniu do ćwiczeń wykonywanych godzinami 
- Trening interwałowy znacząco poprawia kondycję układu sercowo-naczyniowego.
- Zwiększa naszą szybkość oraz odporność na zmęczenie 
- Szybkie spalanie kalorii nie tylko podczas treningu ale również poza nim
- Podkręca nasz metabolizm


Sesja treningowa powinna trwać średnio od 20 do 30 minut wliczając w to rozgrzewkę i rozciągnięcie po treningu. Wraz z podniesieniem naszej kondycji fizycznej oczywiście możemy zwiększyć ten czas do 40 minut, nie więcej. W przypadku dodatkowego rozciągnięcia w czasie może dojść do przetrenowania i zamiast zamiany tłuszczu w mięśnie może dojść do urazów lub ogólnego osłabienia organizmu – a jak wiadomo nie o to nam chodzi.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz